2019 Entertainment Schedule

The Irvine Global Village Festival will feature multiple stages of live performances representing a variety of cultures, as well as Top 40 cover bands. Featuring artistic performances symbolic of Irvine's diverse cultural community, the festival's entertainment line-up reflects a mosaic of music and dance from around the world. Roving entertainment will feature English Joy Stiltwalkers and mariachi music on Saturday, October 12, and the drumming of African Kikundi on Sunday, October 13.

See a complete stage schedule for all entertainment, demonstration, and martial arts performances below. 

Saturday, October 12

Live Music

Irvine Auto Center Stage

ENTERTAINER CATEGORY TIME
Orange County Friendship Choir Japanese Mixed Chorus 10 a.m.
Redboy Productions Native American Dancer 11 a.m.
Nicholson Pipes and Drums Scottish Bagpipes Noon
Caribbean Jems Caribbean Music 1 p.m.
FESTIVAL WELCOME   1:05 p.m.
Caribbean Jems Caribbean Music 1:35 p.m.
Mumbai Madness Bollywood Dance Flash Mob 3 p.m.
La Sirena y Mar de Ashé Tropical Latin Dance 4:30 p.m.

FivePoint Stage

ENTERTAINER CATEGORY TIME
Mariachi Voces de Jalisco Mariachi Band 10:30 a.m.
TUPUA Productions Song and Dance of the South Pacific 11:30 a.m.
Upstream Reggae, Calypso, Soca, and Steel Drum Music 12:30 p.m.
The Reflexx '80s Cover Band 2 p.m.
Kelly Rae Band Country Band 3:30 p.m.

Chinese American Mutual Association Stage

ENTERTAINER CATEGORY TIME
Montessori Preschool American Children Song and Dance 10 a.m.
Underground Dance Company Mixed Genre Dance 10:30 a.m.
Las Estrellas Ballet folklorico from Long Beach Ballet 11 a.m.
Susana Elena: Ecos de España Spanish Flamenco Dance 11:25 a.m.
South Coast Chinese Cultural Center/Irvine Chinese School Chinese Folk Dance 11:45 a.m.
Kerry & The Surftones Surf Music Tribute 12:30 p.m.
A. Rae Band Sister Act 1:30 p.m.
DoDream Traditional Korean Drums 2:30 p.m.
Minor Strut American Rock 'n' Roll 3:30 p.m.
OC India Association Traditional Indian Singing and Dancing 4:30 p.m.

Demonstrations

Demonstration Stage: Palm Court

ENTERTAINER CATEGORY TIME
Bharatnatyam Dance Rhythms 10:30 a.m.
JJ & the Habibis Laguna Beach Belly Dancers Middle Eastern Belly Dance 11 a.m.
Dancier Ballroom Company Ballroom Dance Performance 11:45 a.m.
South Coast Chinese Cultural Center Chinese Instrument Ensemble 12:10 p.m.
Our Indian Dance Indian Folk Dance  12:30 p.m.
R3play Dance Group Chinese Folk Dance 12:45 p.m.
Our Indian Culture  Indian Folk Dance 1:15 p.m.
Little Parrot Band of Bliss and Wisdom Los Angeles Song of Praises  1:30 p.m.
Lotus Bud Guzheng Academy Chinese Instrument Performance  1:55 p.m.
Underground Dance Company Youth Dance Performance 2:25 p.m.
Grupo Folklorico Echale Porras Kids Folklorico 3 p.m.
Irvine Indians Youth and Adult Fashion Show  3:40 p.m.
The Art of Living Meditation through Music and Breath 4:30 p.m.

Martial Arts

Martial Arts Arena

GROUP CATEGORY TIME
Gardena Judo Club Judo Demonstration 11 a.m.
American Int'l Puti (Bodhi) Dharma Society Goju Ryu Japanese Karate Meditation  11:40 a.m.
OC Shaolin Temple Cultural Center Kung Fu 12:20 p.m.
Int’l Nihon Karate Do Academy Traditional Shotokan Karate 12:50 p.m.
Orange County Irvine Goshin Kai Goju Ryu Japanese Karate 1:35 p.m.
West Coast Taekwondo Warriors Martial Arts Fusion 2:15 p.m.

Art Stage: Hangar 244

GROUP TIME
Spoken Word by ModernBrain Speech and Debate 10:45 a.m.
The Art of Thai Fruit Carving by Siriporn "Norita" Puasuwan-Stewart 12:15 p.m.
Abstract Water Color by Aaron Troyer 1:45 p.m.
Wheel Throwing by Penelope Scullin of Troublesome Creek Ceramics 3:15 p.m.

Sunday, October 13

Live Music

Irvine Auto Center Stage

ENTERTAINER CATEGORY TIME
Mei-Ling Lee Chinese Dance Group Chinese Folk Dancing 10 a.m.
Tlecoatl Aztec Dance and Drum 11 a.m.
It's Samba Showtime! Brazilian Dance Noon
Stone Soul Motown Tribute 1 p.m.
Experience Myke Jimi Hendrix Tribute Band 2:30 p.m.
Pop Vinyl Top 40 4 p.m.

FivePoint Stage

ENTERTAINER CATEGORY TIME
Adaa Indian and Bollywood Dance Academy Indian Dance Group 10:30 a.m.
Pumana Polynesian Dance 11:30 a.m.
The Beatunes Beatles Tribute Band 12:30 p.m.
Brian Young & the Blues Station Blues Band 2 p.m.
Lisa Haley & the Zydekats Cajun and Zydeco Music 3 p.m.

Chinese American Mutual Association Stage

ENTERTAINER CATEGORY TIME
OC Dance Production Starlettes Performance Group 10 a.m.
The Performer's Academy Vocal Singing Performance 10:35 a.m.
South Coast Chinese Cultural Center/Irvine Chinese School Lion Dance 11:05 a.m.
Nika Imani Dance Persian Dance 11:35 a.m.
Relampago del Cielo Grupo Folklorico Mexican Folk Dance 12:20 p.m.
Ava Dance Studio Persian Dance 12:55 p.m.
South Coast Chinese Cultural Center/Irvine Chinese School Chinese Drum Team 1:30 p.m.
Ayn Liu Vocal and Instrumental Music 2 p.m.
International Peace Choir Children Singing and Dancing 2:45 p.m.
Dance Works OC The Greatest Showman 3:15 p.m.
Tessany Sings Child Singer 3:50 p.m.
Street Beat Hip Hop Pizzazz 4:25 p.m.

Demonstrations

Demonstration Stage: Palm Court

ENTERTAINER CATEGORY TIME
Vedic Chanting by Siva Kameswari Temple  Vedic Chanting 10:45 a.m.
Ballet Folklorico Fraternindad de Bolivia Bolivian Folk Dances 11:15 a.m.
The Laguna International Dancers Dance Around the World 11:45 a.m.
South Coast Chinese Instrument Youth Ensemble Instrument Youth Ensemble 12:10 p.m.
Lyra Belly Dance Troupe  Egyptian Belly Dancing 12:30 p.m.
Dhwani Dance Academy Indian Traditional Dances  12:45 p.m.
Danza deTecuanes Los Angeles Mexican Folk Dance  1:15 p.m.
Mea Hula'o Waianuhea Hawaiian Dance 1:40 p.m.
Irvine Senior Harmonica Band Songs with Harmonicas  2:05 p.m.
Mumbai Madness/Zumbolly Bollywood Dance Fitness 2:40 p.m.
Alex Snydman Trio Classical and Modern Jazz 3:15 p.m.
Irvine Indians Youth and Adult Fashion Show 4:30 p.m.

Art Stage: Hangar 244

GROUP TIME
The Ancient Art of Chinese Writing by Shannon Wong 10:45 a.m.
The Art of Thai Fruit Carving by Siriporn "Norita" Puasuwan-Stewart 12:15 p.m.
Spoken Word by ModernBrain Speech and Debate 1:45 p.m.
Traditional Chinese Hair Style Demonstration by Yinjou Wu 3:15 p.m.