Tournaments

Tournaments

USTA Junior Doubles Round Robin Tennis Tournament (Level 5)

These USTA sanctioned tournaments will be held monthly on Sunday afternoons after 3pm.  These are one-day tournaments. The round-robin format with 6 game sets with a 7-point tiebreaker at 5-5, no-ad scoring will be fast-paced, fun and competitive!  Draws will be limited to 8 teams per division. Awards for Champions in each division. All players must have a current USTA membership.

Sunday, November 18 and Sunday, December 30
Location: Great Park Tennis Center
Divisions: Boys' and Girls' 10 & Under (Green Dot Ball), 12 & Under, 14 & Under, 16 & Under and 18 & Under

Fee: $23 per player

Sunday, November 18
Entry Deadline: Tuesday, November 13, 11:59pm PST

REGISTER

Sunday, December 30
Entry Deadline: Tuesday, December 25, 11:59pm PST

REGISTER

For more information, please call 949-724-6785 or email tennis@cityofirvine.org 

Tournament Results​

USTA 31st Top Gun Tennis Championships
Friday, October 26 - Sunday, October 28

Men's Open Singles
Fernando Fonseca - Champion
Alberto Lim - Finalist

Women's Open Singles
Brynn Boren - Champion
Jordyn McBride - Finalist

Men's Open Doubles
Jayson Amos & William Casas - Champion
Amilcar Ibarra Barreda & Giorgio Soemarno - Finalist

Mixed Open Doubles
Alberto Lim & Stacey Samonte - Champion
Dina McBride & Parker McBride - Finalist

Men's 40 Singles
Nicolas Giachino - Champion
Micah Oliver - Finalist

Men's 50 Singles
Carlo Poledrelli - Champion
Richard Layon - Finalist

Men's 55 Singles
Rob Horsch - Champion
Scott Moore - Finalist

Men's 55 Singles
Bruce Barrios - Champion
Siamak Vahdat - Finalist

Men's 55 Doubles
Ernest Ives & Craig Thomas - Champion
George Tate & Christian Warner - Finalist

NTRP Men's 3.5 Singles
Bryan Nguyen - Champion
Jaycee Estefani - Finalist

NTRP Men's 4.0 Singles
James Agnes - Champion
Dion Jaffee - Finalist

NTRP Men's 4.5 Singles
Daniel Tat - Champion
Thomas Dam - Finalist

NTRP Men's 5.0 Singles
james fitton - Champion
Jacob Rankin - Finalist

NTRP Women's 3.5 Singles
Sarah Naccarato - Champion
Denise Vo - Finalist

NTRP Women's 4.0 Singles
Sasha Truong - Champion
Meggan Kessler - Finalist

NTRP Men's 4.0 Doubles
Andrew Dylla & George Tell - Champion
Gene Tsao & Jason Wang - Finalist

NTRP Men's 4.5 Doubles
Brian McDonald & David quintero - Champion
Jason Chang & Leonard Wang - Finalist

NTRP Men's 5.0 Doubles
brian matek & Quynh Tran - Champion
edgardo aldahondo & Nelson Quintana - Finalist

NTRP Women's 3.5 Doubles
Felicia Jao & Sophie Lam - Champion
Cheryl Gates & Tanya Weinheimer - Finalist

NTRP Women's 4.0 Doubles
Meggan Kessler & HyeJin Robertson - Champion
Sarah Kim & Evi Linsen - Finalist

NTRP Women's 4.5 Doubles
Jacqueline Pham & Karen Trinh - Champion
Kari Keese & Stella Nguyen - Finalist

NTRP Mixed 3.5 Doubles
Benjamin Jeng & Quynh Nghiem - Champion
Brittany Boelter & Jason Tomas - Finalist

NTRP Mixed 4.0 Doubles
Mina Okamoto & Rex Sheng - Champion
Sophie Lam & Andrew Nguyen - Finalist

NTRP Mixed 4.5 Doubles
Stella Nguyen & Marc Roest - Champion
Laurie Moroch & Christian Warner - Finalist

USTA Top Gun Junior Open Tournament (Level 5)
Saturday, October 20 – Sunday, October 21

Girls' 18s
Rebeca Lopez - Champion
Xiaowen Yin - Finalist

Boys' 18s​
Sean Cohen - Champion
Justin Kaczender - Finalist

Girls' 16s
Saachi Pavani - Champion
Nikitha Meka - Finalist

Boys' 16s​
Alejandro Herrada - Champion
Nathan Buturla - Finalist

Girls' 14s​
Charlotte Chio - Champion
Brooke Donovan - Finalist

Boys' 14s
Cayden Wang - Champion
Arystarkh Len - Finalist

Girls' 12s​
Song Eun Lee - Champion
Annette Lee - Finalist

Boys' 12s​
Mark Richa - Champion
Michael Herring - Finalist

Girls' 10s​
Anna Sandu - Champion
Kaya Weerasuriya - Finalist

Boys' 10s​
Reid Hashimoto - Champion
Desch Cole - Finalist

USTA Junior Doubles Round Robin Tennis Tournament (Level 7)
Sunday, October 14

Boys 10s Green Dot Ball
Reid Hashimoto & Olivier Joanin - Champions
Simon Jacquemart & Jonathan Jacquemart - Finalists

Boys 14s
Elijah Kook & Cayden Wang - Champions
Darren Lee & Patrick Riggs - Finalists

Girls 14s
Emily Bernstein & Maddie Piao - Champions
Jordyn Kuo & Gia Sanchirico - Finalists

Boys 18s
Samuel Brown & Solomon Brown - Champions
Brenton Holbeck & Matthew Stark - Finalists

USTA Top Gun Junior Satellite Tennis Tournament (Level 6)
Saturday, October 6 - Monday, October 8

Boys' 10s Green Dot Ball
Ray Doshida - Champion
Philip Venidis - Finalist

Girls' 10s Green Dot Ball
Lauren Leach - Champion
Anna Sandu - Finalist

Boys' 12s
Tate Christopher - Champion
Danny Lee - Finalist

Girls' 12s
Lisa Polkanova - Champion
Annette Lee - Finalist

Boys' 14s
Ninh Nguyen - Champion
Mert Kincal - Finalist

Girls' 14s
Kaylie Cao - Champion
Sarah Clarke - Finalist

Boys' 16s
Jason Yang - Champion
Joshua Qian - Finalist

Boys' 18s
Brandon Ho - Champion
Anthony Truong - Finalist

USTA Junior Doubles Round Robin Tennis Tournament (Level 7)
Sunday, September 16

Boys 10s Green Dot Ball
Jonathan Jacquemart / Simon Jacquemart - Champion
Sean Kim / Andrew Vong - Finalist

Boys 14s
Roy Richa / Matthew Son - Champion
Gil Lazar / Christopher Li - Finalist

Girls 14s
Ksenia Goel / Fiona Lee - Champion
Charlotte Chio / Kaylee Lopez - Finalist

Girls 16s
Megan Bee / Arya Ramalingam - Champion
Indya Nespor / Lauren Rose - Finalist

Boys 18s
Jacob Bear / Diego Navarro - Champion
Abhishek Rao / Ambarish Rao - Finalist

USTA Junior Novice Tennis Tournament (Level 7)
Sunday, September 9

Girls 12s 
Olivia Lee - Champion
Marisa Bist - Finalist

Boys 12s 
Ian Sun - Champion
Ryan Reda - Finalist

Girls' 14s 
Noelani Rivera - Champion
Anna Parks - Finalist

Boys' 14s 
Dalton Adcock - Champion
Matthew Matsumoto – Finalist

Boys' 16s 
Kyle Bui - Champion
Kyle Chalmers - Finalist

USTA 10 & Under Novice Tennis Tournament (Level 7)
Sunday, August 26

Co-ed 8s Red Ball
Kenton Roh – Champion
Alexandre Ocone – Finalist

Boys 10s Orange Ball
Andy Yu – Champion
Tyler Kreit – Finalist

Girls 10s Orange Ball
Skylar Huang – Champion
Avni Krishnamoorthy - Finalist

USTA Junior Doubles Round Robin Tennis Tournament (Level 5)
Sunday, August 12

Boys 12s 
Champion Okey / Winner Okey - Champions
Davin Grover / Dillan Grover - Finalists

Girls 14s
Mia Vo / Makayla Vo - Champions
Sarah Hodges / Sophia Webster - Finalists

USTA Junior Doubles Round Robin Tennis Tournament (Level 5)
Sunday, July 29

Boys 12s 
Wenbo Qiu / Preston Rusli - Champions
Brandon Hsiung / Micah Vo - Finalists

Boys 14s 
Ronald Chen / Joshua Kim - Champions
Rishi Vridhachalam / Kent Ziti - Finalists

Girls 14s
Mia Vo / Makayla Vo - Champions
Megan Bee / Kate Kwon - Finalists

Girls' 18s
Victoria Aguirre / Kaitlyn Nguyen - Champions
McKenna Chudy / Brionna Nguyen - Finalists

USTA Mary Brymer Memorial Tennis Championships (Level 2)
Saturday, July 14 - Monday, July 23
Tournament Website

Girls 10s Singles
Mikayla Hickman - Champion
Kylie Liu - Finalist

Girls 10s Doubles
Zoe Pumerantz / Kenzie Nguyen - Champions
Adelaide Games / Rebecca MacCallum - Finalists

Boys 10s Singles
Oskar Rouse - Champion
Andrew Johnson - Finalist

Girls 12s Singles
Jessica MacCallum - Champion
Kate Fakih - Finalist

Girls 12s Doubles
Olivia Center / Kate Fakih​ - Champions
Lexie Flores / Sydney La - Finalists

Boys 12s Singles
Cayden Wang - Champion
Brandon Vu​ - Finalist

Boys 12s Doubles
Mason Bui / Brandon Vu - Champions
Nelson Alapi / Rahul  Machavarapu - Finalists

Girls' 14s Singles
Carla Pacot - Champion
Madison Shepperson - Finalist

Girls' 14s Doubles
Mariam Azizyan / Antonia Pareja - Champions
Eliana Hanna / Mika Ikemori - Finalists

Boys' 14s Singles
Sebastian Gorzny - Champion
Hunter Lynch – Finalist

Boys' 14s Doubles
Conrad Brown / Sebastian Gorzny - Champions
Thomas Lynch / Hunter Lynch – Finalists

Girls' 16s Singles
Midori Castillo - Champion
Winta Woldeab – Finalist

Girls' 16s Doubles
Midori Castillo / Madison Kane - Champions
Katelyn Hart / Cara Hung – Finalists

Boys' 16s Singles
Griffin Daehnke - Champion
Tejas Reddy - Finalist

Boys' 16s Doubles
Sundeep Chakladar / Ryan Morgan - Champions
Nathan Caoile / Gabriel Chavez - Finalists

Girls' 18s Singles
Camille Kiss - Champion
Delanie Dunkle – Finalist

Girls' 18s Doubles
Camille Kiss / Rachel Wagner - Champions
Giulia Hayer / Jordyn McBride – Finalists

Boys' 18s Singles
Wally Thayne - Champion
Nikita Horunzhy - Finalist

Boys' 18s Doubles
Christopher Papa / Ivan Smith - Champions
Tim Dzhurinskiy / Matthew Poh - Finalists